Jak rozmieścić źródła światła w łazience?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Jak rozmieścić źródła światła w łazience?
Dom i remont

Łazienka jest miejscem, które jak żadne inne potrzebuje kilku źródeł światła i to o różnym natężeniu. Zbyt słabe światło w łazience, gdzie wykonuje się czynności higieniczno-pielęgnacyjne, często w pośpiechu, męczy, denerwuje a przede wszystkim je utrudnia. Tymczasem pobyt w łazience to bardzo często jednocześnie relaks, skupienie się na swoim ciele, wykonywanie czynności pielęgnacyjnych, które mają prowadzić też do lepszego samopoczucia. Dlatego światło w łazience musi zapewniać komfort i poczucie bezpieczeństwa.

Oświetlenie ogólne w łazience

Oświetlenie ogólne łazienkowe ma zapewnić taką ilość światła, by wystarczyło on do codziennych czynności pielęgnacyjnych, chociaż nie koniecznie precyzyjnych. Musi to być światło, które pozwoli na dokładne posprzątanie pomieszczenia i komfortowy pobyt. Do tych celów najlepiej sprawdzają się plafony umieszczone u samego sufitu w jego centrum. Plafon powinien bardzo dobrze przepuszczać światło i w takiej ilości, by nie trzeba było korzystać z innych źródeł światła. Dlaczego plafon a nie żyrandol? Ze względów bezpieczeństwa. Wilgoć w łazience, która pomimo największych starań okresowo jest zawsze mogłaby z czasem spowodować również zawilgotnienie instalacji. Dlatego plafon w przypadku oświetlenia ogólnego jest najbezpieczniejszy a zarazem estetyczny.

Do tego samego celu można również wykorzystać podwieszany sufit, w którym montuje się ledowe punkty świetlne. Suma ich świecenia może w pełni zadowalać użytkowników. Tego rodzaju światło zapewnia równomierne świecenie nawet wtedy, gdy poszczególne strefy łazienki są oddzielone od siebie ściankami.

Oświetlenie lustra

Oświetlenie lustra, tego najbardziej strategicznego punktu w łazience to nie lada wyzwanie. Światło musi być na tyle mocne, by przy lustrze można było wykonywać najprecyzyjniejsze zabiegi, a jednocześnie musi świecić tak, by nie pojawiły się w nim cienie na twarzy czy bliki. Dlatego najkorzystniej jest zastosować albo kinkiety z zamkniętymi kloszami zamontowane na lustrem w taki sposób, by nie odbijały się w tafli lustra, albo można zamontować je po bokach lustra, schowane lekko za oprawą. W sprzedaży są również lustra z oprawą świetlną na stałe umocowaną niejako w tafli lustra po jego obrysie. Rzucają one rozproszone, rozbite światło. Jednak ten rodzaj oświetlenia jest mocno inwazyjny i osobom nieprzyzwyczajonym może przeszkadzać w codziennym użytkowaniu.

Oświetlenie części kąpielowej

W zależności od kształtu łazienki i jej proporcji dodatkowego oświetlenia może też wymagać część stricte kąpielowa. Kąpiel w wannie z gazetą czy książką to nic nagannego a przecież niezwykle relaksującego. Dlatego warto poświęcić nieco pracy na ten element. Źródło światła dla tej części łazienki można umieścić w suficie podwieszanym lub na ścianie bezpośrednio przylegającej do wanny. Mogą to być kinkiety skierowane na sufit. Tego rodzaju oświetlenie jest szczególnie ważne, gdy wanna oddzielona jest dodatkową ścianką a oświetlenie ogólne napotyka na przeszkody.

Podobnie dodatkowego oświetlenia może wymagać prysznic. Wszystko zależy od szczegółowego projektu łazienki.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*