Rustykalna kuchnia – jakie dodatki wybrać?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Rustykalna kuchnia – jakie dodatki wybrać?
Kuchnia

Kuchnia w stylu wiejskim to ponadczasowy hit, który sprawi, że wnętrze staje się przytulne i rodzinne. Warto wybrać odpowiednie dodatki, aby wyglądała stylowo, ale nie przesadnie.

Wyraziste akcenty dodadzą wnętrzu przytulności

Kuchnia rustykalna jest urządzona w sposób prosty, ale za to bardzo przytulny i sielski. Słowo „rusticus” z łaciny oznacza „wiejski” i to właśnie wieś z poprzedniego stulecia była matką narodzin tego stylu. Charakteryzuje się ciężkimi meblami z drewna oraz naturalnymi materiałami. Pomieszczenia urządzone w stylu rustykalnym sprawiają, że możemy się poczuć w nich jak w starej chacie.

Taka kuchnia zazwyczaj jest jasna – dominuje biel oraz ciepłe odcienie brązów, beżów oraz zieleni. Stonowane kolory ścian i frontów kuchennych stanowią dobre tło dla ludowych dodatków i kolorowych wzorów takich jak kwiaty, krata i pasy. Wyraziste akcenty znakomicie ożywiają wnętrze i dodają mu przytulności.

Choć w takiej kuchni zazwyczaj jest wiele dodatków, to warto pamiętać, że w stylu wiejskim nie chodzi o skumulowanie staroci. Ozdoby do domu muszą tworzyć harmonijną i uzupełniającą się wzajemnie całość. Zdecydowana większość dodatków powinna pełnić rolę użytkową – przykładem może być stary młynek do kawy czy zegar z kukułką. Ciekawym uzupełnieniem będzie obraz z wiejskim krajobrazem, przedstawiający np. żniwa. Po dodatki warto wybrać się na pchli targ bądź poszukać starych przedmiotów na strychu u rodziny. Do rustykalnego wnętrza pasować będzie stara lampa naftowa, która wprowadzi do wnętrza niepowtarzalny klimat. Ciekawą opcją będzie także żeliwna lampa sufitowa.

Nie może zabraknąć rękodzieła i świeżych kwiatów

Rustykalna kuchnia nabiera wyjątkowego charakteru dzięki dodatkom. Na oknach można zawiesić kolorowe, haftowane lub koronkowe firanki, a na stole powinny pojawić się plecione podkładki pod kawę czy herbatę. W kuchniach w starym stylu istotną rolę odgrywają naturalne materiały – oprócz drewnianych mebli, ceramiki czy wiklinowych koszy należy wybrać materiały z bawełny czy lnu. Obrusy i serwetki najczęściej mają ludowe, kwiatowe motywy – mile widziane są koronki i hafty. Całą kuchnię rustykalną uzupełnią ręcznie haftowane gobeliny zawieszone na ścianach.

Ludowe motywy powinny pojawić się także na ceramicznych talerzach oraz glinianych dzbankach czy kubkach. Aby dodać wnętrzu nieco przytulności, na podłodze można położyć miękki dywanik.

Z pewnością w każdej rustykalnej kuchni powinny pojawić się świeże kwiaty i aromatyczne zioła. Na ścianie dobrze jest powiesić małe, wiklinowe kosze i umieścić w nich pachnące kwiaty. Z kolei wysuszone i skomponowane polne kwiaty i zboża można zawiązać w bukiety i zawiesić na okapie. Na dużym stole nie może zabraknąć świeżo ściętych kwiatów. Dobrze się sprawdzą chabry lub maki polne.

Ulubione zioła warto posadzić w porcelanowych, ręcznie malowanych doniczkach. Może to być m.in. mięta pieprzowa, lubczyk, bazylia, oregano czy rumianek. Pod górnymi szafkami ciekawym rozwiązaniem będzie powieszenie ząbków czosnku.

Zdjęcie główne: Annushka Ahuja/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*