Wyspa w kuchni to rozwiązanie dla osób, które cenią sobie otwartą przestrzeń, funkcjonalność oraz wygodę. Oto kilka wskazówek, które pomogą w aranżacji wnętrza z tym efektownym elementem wyposażenia.
Chyba każdy, kto uwielbia gotować i spędza sporo czasu w kuchni, marzył kiedyś, aby na jej środku stanęła solidna, wielozadaniowa wyspa. Na taki dodatek mogą sobie jednak pozwolić przede wszystkim osoby dysponujące dużą ilością miejsca. W przeciwnym razie, zmieszczenie w mieszkaniu dodatkowego mebla może okazać się sporym wyzwaniem. Chodzi przecież także o to, aby pomieszczenie pozostało przestronne i jak najbardziej użyteczne.
Wygospodarowanie odpowiedniej przestrzeni jest zatem warunkiem koniecznym przed zdecydowaniem się na wyspę kuchenną. Jeśli uda się go spełnić, przed urządzającymi wnętrze otwiera się ogrom możliwości.
Zanim pomysł na kuchnię z wyspą zacznie być wcielany w życie, warto zastanowić się nad jej zastosowaniem oraz korzyściami z takiego rozwiązania. Zacznijmy od tego, że oznacza ona dodatkową przestrzeń roboczą, której przecież tak często brakuje podczas przygotowywania posiłków.
A co, jeśli ktoś lubi gotować wspólnie z bliskimi? Świetnie się składa, ponieważ w takim pomieszczeniu spokojnie zmieści się więcej osób. Kuchnia zyska w ten sposób funkcję miejsca spotkań. Czasem do wyspy dodaje się również krzesła, aby można było przy niej jeść.
W otwartych wnętrzach wyspa może służyć do oddzielenia od siebie dwóch odrębnych pokoi, najczęściej kuchni oraz salonu.
To nie wszystko. Jeśli jej elementami składowymi są szafki, stanowi doskonałe miejsce do przechowywania, którego w kuchni nigdy dość. Ponadto zapewnia łatwy dostęp do niezbędnych akcesoriów oraz sprzętów.
Nie można przy tym zapomnieć o jej walorach estetycznych. To bardzo stylowy i ponadczasowy element, który wzbogaci i upiększy nie tylko klasyczną, ale również nowocześnie urządzoną kuchnię.
Wyspa to charakterystyczny, zwracający na siebie uwagę punkt mieszkania. Oddziałuje na całą przestrzeń, dlatego bardzo ważne jest, aby idealnie współgrała ze stylem reszty wnętrza.
Jedno z rozwiązań wpisujących się w nowoczesną aranżację stanowi między innymi kuchnia minimalistyczna. Przy takim stylu główną rolę odgrywa zastosowanie mebli i ich stonowany, prosty wygląd.
Fronty szafek najczęściej będą w takim pomieszczeniu zupełnie gładkie. Jeśli istnieje możliwość, aby blaty znajdujące się na wyspie były jedynymi w tym pomieszczeniu, to warto się nad tym zastanowić. Być może niektórym wyda się to odważne, ale z pewnością jest to wykonalne.
W obrębie wyspy trzeba wtedy usytuować zlew oraz płytę grzewczą. Reszta blatu będzie natomiast służyła jako cała przestrzeń robocza. Pozostałe meble poleca się umieścić w zabudowie tylko na jednej ze ścian lub w kształcie litery L. Dzięki temu przestrzeń optycznie się powiększy.
Niezwykle oryginalny i cieszący się obecnie powodzeniem jest styl industrialny, wykorzystywany niekoniecznie wyłącznie w loftowych wnętrzach. Wyróżnia go przede wszystkim otwartość oraz surowe wykończenie. Wyspa w tego rodzaju kuchni podkreśla wielofunkcyjny, a zarazem nowoczesny charakter domu.
Warto dopasować taki materiał i kolor wyspy, aby harmonizowała ona z pozostałymi elementami aranżacji. Nadaje się do tego na przykład mebel w ciemnych barwach lub drewniane szafki połączone z czarnym lub surowym kamiennym blatem.
Wyspa wcale nie musi stanowić centralnego, kluczowego miejsca we wnętrzu. Aby nadać przestrzeni delikatności, można zdecydować się na długi, lecz niezbyt szeroki mebel. Dzięki temu przestrzeń kuchni i salonu zostanie od siebie delikatnie oddzielona, a jednocześnie pomieszczenia nadal będą stanowić jedną całość. Mieszkanie stanie się w ten sposób bardziej przestronne oraz mniej przytłaczające.
Zdjęcia główne: Sidekix Media/unsplash.com