Remont w łazience – samodzielnie czy z pomocą fachowców?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Remont w łazience – samodzielnie czy z pomocą fachowców?
Dom i remont

Łazienka jest jednym z najważniejszych pomieszczeń w całym domu. Dlatego musi być funkcjonalnie i estetycznie urządzona. Czy remont łazienki warto zrobić samodzielnie, czy lepiej zatrudnić ekipę?

Remont samodzielnie, czy z pomocą ekipy?

Każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety. Jeśli wiesz, że potrafisz wykonać samodzielnie remont łazienki, to go zrób. Jeśli nie masz żadnych umiejętności z zakresu prac budowlanych, to warto skorzystać z ekipy remontowej. Samodzielnie przeprowadzanie prac remontowych, gdy nie masz o nich pojęcia, może być bardzo trudne i wpędzić cię w nieprzewidziane koszta. Później będzie trzeba zatrudnić ekipę do poprawek.

Co warto wziąć pod uwagę, przy podejmowaniu decyzji?

Budżet

Przed planowanym remontem warto określić wysokość funduszy, które są na ten cel przeznaczone. Należy wiedzieć, że koszt remontu zazwyczaj jest wyższy niż zakładany budżet. Różnica ta wynika m.in. ze zmienności cen i nieprzewidzianych sytuacji, które mogą się wydarzyć w trakcie prac.

Zakres prac

Rozważając samodzielne przeprowadzenie remontu w łazience, trzeba też wziąć pod uwagę zakres przeprowadzanych prac oraz własne umiejętności. Remont w łazience najczęściej wiąże się z układaniem glazury, montażem grzejników oraz instalacji sanitarnych. Jeśli nigdy nie przeprowadzałeś tego typu prac, to lepiej ich nie rób. Niewłaściwe wykonanie prac remontowych może zakończyć się np.: popękaną glazurą lub nieszczelnymi rurami.

Czas remontu

Remont łazienki jest uciążliwy dla domowników, ponieważ z tego pomieszczenia każdy korzysta kilka razy dziennie. Dlatego większość osób chciałaby, aby trwał jak najkrócej. Jeśli będziesz go wykonywać samodzielnie, to na pewno wydłuży się on w czasie.

Niezbędne narzędzia

Remont łazienki wymaga nie tylko wiedzy i doświadczenia, ale też również odpowiednich narzędzi. Osoby, które nie zajmują się remontami, nie mają w domu np.: maszynki do cięcia płytek lub poziomicy laserowej, która w czasie pracy może się przydać.

Zalety i wady samodzielnego remontu

Jeśli masz wiedzę i umiejętności, to możesz samodzielne przeprowadzić remont łazienki. Zwłaszcza jeśli zakres prac remontowych jest niewielki np.: pomalowanie ścian lub położenie tapety.

Zalety samodzielnego remontu łazienki

 • brak kosztów robocizny,
 • satysfakcja z wykonanej pracy.

Wady samodzielnego remontu łazienki

 • wydłużony czas remontu,
 • samodzielne wykonanie niektórych prac może być wadliwe.

Zalety i wady remontu z ekipą

Skorzystanie z usług profesjonalnej ekipy remontowej ma dwie wady – opłata za robociznę i czas oczekiwania na rozpoczęcie remontu. Terminy u profesjonalistów rezerwowane są często nawet z rocznym wyprzedzeniem. Warto jednak poczekać, ponieważ remont przeprowadzony przez profesjonalną ekipę zostanie na pewno dobrze wykonany.

Zalety remontu łazienki z ekipą

 • krótki czas realizacji,
 • bezproblemowy przebieg remontu,
 • precyzja w wykonywaniu prac,
 • profesjonalne doradztwo w zakupie materiałów.

Gdzie szukać ekipy do przeprowadzania remontu w łazience?

Poszukując ekipy budowlanej, warto popytać znajomych, którzy korzystali z usług fachowców. Jest to jedna z najlepszych metod, ponieważ można zobaczyć „na żywo” efekt pracy ekipy. Drugim miejscem poszukiwań jest internet.

Nie warto korzystać z usług fachowców, którzy:

 • nie mogą pochwalić się zdjęciami wykonanych prac i referencjami od klientów;
 • mogą rozpocząć remont „od zaraz”;
 • nie umieją znaleźć alternatywnych rozwiązań dla Twojego problemu;
 • nie umieją polecić dobrych materiałów budowlanych;
 • nie mają własnego profesjonalnego sprzętu do wykonania remontu;
 • narzucają swoją wizję wykonania łazienki i używają stwierdzeń np.: „tego nie da się zrobić”;
 • proszą o zaliczkę na poczet pracy. 

Remont łazienki jest dużym wydatkiem, jeśli nie masz odpowiedniej wiedzy, to nie przeprowadzaj go samodzielnie.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*