W czym możesz wozić niemowlaka? Podpowiadamy

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
W czym możesz wozić niemowlaka? Podpowiadamy
Mama i Dziecko

Bezpieczeństwo naszej pociechy jest dla nas zawsze priorytetem. Zanim ruszamy w drogę samochodem, za każdym razem dokładnie sprawdzamy, czy na pewno spędzi ona całą podróż w komfortowych warunkach. 

W przypadku niemowlaków musimy również zadbać o odpowiedni sprzęt do ich przewożenia.

Fotelik – bezpieczna opcja dla malucha

Pierwszym sposobem na przewiezienie małego dziecka samochodem, jaki zapewne od razu wpada nam do głowy, jest specjalny fotelik. Różni się on oczywiście od modeli przeznaczonych dla starszych dzieci, lecz spełnia taką samą funkcję – zabezpiecza delikatne części ciała malucha, jak głowa, szyja i kręgosłup. Konstrukcja fotelika dla niemowlaków pozwala na przyjemną jazdę bez stresu zarówno dla dziecka, jak i dla rodzica.

Dobór fotelika ma ogromne znaczenie dla zdrowia naszej pociechy. W przypadku niemowlaków, powinniśmy wybierać modele dostosowane do wagi 0–13 kilogramów. Należy również pamiętać o kilku złotych zasadach, którymi musimy się kierować, by zapewnić dziecku maksymalne bezpieczeństwo.

Po pierwsze, w tak skonstruowanym foteliku dziecko powinno być przewożone tyłem względem kierowcy oraz pasażerów. Nawet jeżeli coś pójdzie nie tak i fotelik podczas ostrzejszego hamowania lub kolizji odchyli się, siła uderzenia zostanie przejęta przez sam fotelik, a dziecko w najgorszym wypadku uderzy w miękkie oparcie, a nie w fotel kierowcy.

Najlepiej jest umiejscowić fotelik na tylnej kanapie, a jeżeli nie mamy ku temu możliwości – na przednim siedzeniu pasażera. Jeżeli jednak ustawiamy fotelik tyłem w stosunku do kierunku jazdy, konieczne jest wyłączenie poduszki powietrznej. Jeżeli bowiem zostanie ona przypadkiem uruchomiona, wystrzeli ona wprost w fotelik, a tym samym narazi naszego malucha na spore obrażenia. Nigdy nie można więc o tym zapominać!

Nosidełko – alternatywa dla fotelika?

Dla wielu nosidełko może być często mylone z fotelikiem samochodowym dla niemowlaka, lecz pełni ono kilka dodatkowych funkcji. Przede wszystkim możemy w nim bez problemu przenosić bobasa poza samochodem oraz z łatwością wnosić i wynosić je z pojazdu. Takie rozwiązanie nada się idealnie, gdy chcemy pojechać z naszym dzieckiem w niezbyt wymagającą wycieczkę na polanę lub w niskie góry, gdzie wózek nie do końca może się sprawdzić.

Po raz kolejny naprawdę ważną sprawą jest odpowiedni dobór nosidełka pod względem wagi i wysokości naszej pociechy. Jednak tak samo, jak w przypadku fotelików, dla niemowlaków przedział wagowy wynosi od 0 do 13 kilogramów. Warto również sprawdzić dokładnie sposób, w jaki montuje się konkretny model nosidełka. Jest to kluczowe dla bezpieczeństwa dziecka podczas jazdy.

Fotelik czy nosidełko – co wybrać?

Trudno jest znaleźć inne alternatywy dla przewozu niemowląt w samochodzie. Jeśli wolimy mieć łatwą możliwość wymontowania urządzenia z pojazdu, powinniśmy wybrać nosidełko. Jeżeli zaś nie zależy nam na takiej funkcji, idealny będzie bardziej stacjonarny fotelik. Decyzja należy do nas.

Zdjecie główne: Sharon McCutcheon/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*